Ortodoncja:

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Prawidłowo dobrany plan leczenia ortodontycznego jak i rodzaj aparatu pozwala wyeliminować także wady szczękowo-twarzowe czy skorygować nieprawidłowości zębowe. To właśnie często dzięki interwencji ortodonty możemy cieszyć się przepięknym i lśniącym uśmiechem rodem z Hollywood. Nowoczesne rozwiązania dostępne w naszej klinice w połączeniu z techniką wysoko wykwalifikowanych lekarzy pozwalają na znaczne skrócenie czasu tradycyjnego leczenia ortodontycznego i uniknięcie wielu problemów związanych z nieprawidłowym przesunięciem zębów.
Lśniący uśmiech to nie jedyny efekt udanego leczenia w gabinecie ortodontycznym. Wyeliminowanie wad zgryzu to szansa na zniwelowanie problemów z wymową czy utrzymanie zębów w dobrej kondycji.

Stały aparat ortodontyczny  Ruchomy aparat ortodontyczny

Leczenie ortodontyczne - efekty:

Zapewne każdy przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu na zęby zadaje sobie pytanie: jakich efektów spodziewać się po założeniu aparatu? Leczenie ortodontyczne to proces długi i złożony, wymagający sumiennej współpracy pacjenta i lekarza. Nie każdy powinien poddawać się leczeniu ortodontycznemu. Odradza się je małym dzieciom oraz osobom w podeszłym wieku. Ortodonta jednak może rozwiązać wiele problemów, na pierwszy rzut oka nie związanych z nieprawidłowym ustawieniem zębów, jak choćby:

  • zmniejszenie wady wymowy,
  • zniwelowanie problemów związanych z utrzymaniem higieny jamy ustnej,
  • zmniejszenie ryzyka próchnicy i osadzania się kamienia nazębnego.

Choć leczenie ortodontyczne może trwać nawet powyżej roku i wymaga dużego zaangażowania, jego skutki w postaci idealnego uśmiechu zazwyczaj wynagradzają pacjentom wszelkie niedogodności. Już dziś umów się na wizytę do ortodonty!

Etapy leczenia ortodontycznego:

Założenie stałego czy ruchomego (tzw. zdejmowanego) aparatu na zęby to tylko jeden z kolejnych etapów leczenia ortodontycznego. Zanim jednak do tego dojdzie, pacjent przechodzi przez kolejne kroki:

  1. Przygotowanie zębów do założenia aparatu - zanim poddamy się leczeniu ortodontycznemu, należy wyleczyć ubytki i usunąć kamień nazębny.
  2. Wywiad z pacjentem - dokładne omówienie oczekiwań pacjenta oraz możliwych efektów końcowych leczenia.
  3. Sporządzenie planu leczenia na podstawie badań rentgenowskich oraz wycisków górnej i dolnej szczęki - na tym etapie pacjent dowiaduje się, czy konieczne jest ewentualne usuwanie zębów (ekstrakcja) lub inna forma stworzenia dodatkowej przestrzeni między zębami (np. założenie separatorów).
  4. Założenie aparatu ortodontycznego - to właśnie w tej fazie zostają założone pierścienie i zamki, które mają za zadanie zniwelować wady zgryzu.
  5. Wizyty kontrolne - zanim zdecydujesz się na założenie aparatu ortodontycznego, musisz pamiętać, że wizyty kontrolne u lekarza są absolutną koniecznością. Zazwyczaj odbywają się one co 4-10 tygodni, w zależności od planu leczenia. Podczas takich wizyt ortodonta ocenia stan dziąseł, ustawienie zębów oraz wymienia łuk w zamkach i ligatury.
  6. Zdjęcie aparatu ortodontycznego - czas noszenia aparatu jest bardzo zindywidualizowany. Jedni żegnają się z nim po roku, inni po kilku latach. Zdjęcie aparatu stałego to jednak nie koniec leczenia ortodontycznego. Aby zachować uzyskane efekty, lekarz zazwyczaj zaleca noszenie dodatkowej silikonowej wkładki przez kilka lub kilkanaście godzin na dobę. Innym sposobem na utrzymanie efektów jest tzw. retencja stała, czyli cienki drucik, przyklejany od wewnętrznej strony zębów, zazwyczaj od kła do kła. Najczęściej pacjent nosi go przez kilka lat lub nawet do końca życia.

Poznaj ofertę aparatów ortodontycznych w naszej Klinice:

Tradycyjny stały aparat na zęby to tylko jedna z wielu możliwości leczenia ortodontycznego. Zanim zdecydujesz się na inne opcje, zapytaj swojego ortodontę o wady i zalety takiego rozwiązania.

  1. Aparat ruchomy, zwany także zdejmowanym, to aparat, który pacjent może samodzielnie zdejmować i zakładać. Zazwyczaj powinien być noszony około 12 godzin na dobę, jednak wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Składa się z akrylowej płyty i drutów, ale może zawierać też dodatkowe elementy, jak śruby czy sprężyny. Zazwyczaj poleca się go dzieciom i młodzieży.
  2. Przezroczyste nakładki, czyli aparaty typu Clear Aligner to dyskretne nakładki, które mogą nosić także alergicy. Ta metoda leczenia polega na stosowaniu sekwencji szyn (miękka, średnia, twarda), zmienianych co miesiąc. Przezroczyste nakładki dobrze sprawdzają się podczas leczenia u osób dorosłych, a efekt końcowy zależy przede wszystkim od sumienności pacjenta.
  3. Stały aparat ortodontyczny jest przytwierdzony do zębów za pomocą specjalnego kleju i pozostaje na miejscu przez cały czas leczenia. Składa się z zamków zazwyczaj metalowych, ale można zdecydować się też na zamki ceramiczne, ligatur tzw. gumeczek, które mogą również kolorowe oraz łuku (wymienianego kilka razy podczas procesu leczenia).
  4. Stały aparat samoligaturujacy jest to odmiana aparatu stałego, która ze względu na swoją konstrukcję znajduje wskazanie w leczeniu pacjentów u których chcemy uniknąć usuwania zębów. Dodatkowo ze względu na to iż podczas leczenia tymi aparatami siły działające na zęby są mniejsze poleca się go pacjentom dorosłym z chorobami przyzębia a także wszystkim tym, którzy obawiają się dolegliwości bólowych towarzyszących leczeniu ortodontycznemu.
  5. Aparat językowy - to nowoczesna forma leczenia ortodontycznego, gdzie zamki aparatu mocowane są na wewnętrznej części zębów, dlatego pozostaje niezauważalny. Szczególnie polecany jest osobom, ceniącym sobie dyskrecję podczas leczenia ortodontycznego.

Wszystkie rodzaje aparatów tworzone są indywidualnie, zgodnie z potrzebami pacjentów.

Przezroczyste nakładki  Aparat ortodontyczny

Informacje dla pacjentów:

Nie jest prawdą, że stały aparat ortodontyczny niszczy zęby. Jego założenie nie wymaga mechanicznego przygotowania zębów. Większość problemów takich jak odwapnienia szkliwa, ubytki próchnicowe czy zapalenia dziąseł pojawia się w wyniku niedostatecznej dbałości o higienę jamy ustnej. Podczas noszenia aparatów dbałość o higienę jest podstawowym obowiązkiem pacjenta. Oznacza to konieczność mycia zębów po każdym posiłku, używanie specjalnych szczoteczek oraz nici dentystycznych oraz co najważniejsze rezygnacja z wszystkich pokarmów kleistych, ciągnących się, a szczególnie słodyczy. Możliwe jest oczywiście leczenie stomatologiczne zębów podczas leczenia ortodontycznego, ale aby terapia ortodontyczna zakończyła się sukcesem lepiej unikać dodatkowych komplikacji.

Awarie aparatu:

Oprócz rezygnacji ze słodyczy, konieczne jest również wyeliminowanie z diety pokarmów bardzo twardych, których spożywanie może spowodować uszkodzenie aparatu. Mówimy tu o wszelkich bakaliach tj. migdałach, orzechach, skórce od chleba, twardych jabłkach czy innych owocach. Jeżeli już jednak dojdzie do uszkodzenia aparatu czyli odklejenia się zamka, pęknięcia drutu bądź innej usterki, nie należy samemu próbować poprawiać bądź obcinać elementy aparatu a powinno się skontaktować z gabinetem celem uzyskania pomocy doraźnej i usunięcia problemu.